Fethiye

Fethiye bölgesi eğlence ,dinlenme aktiviteler için biçilmiş kaftandır. Canınız sıkıldığında sahil şeridinde yer alan restorant ve çay bahçeleri ilk tercihiniz olacaktır. Bunların dışında Fethiyede balık pazarı içinde yer alan restoranlarda satın aldığınız balığı taza taze yeme fırsatı bulacaksınız.

Yemek yemek değilde eğlence isterseniz Fethiye bölgesi ve çevresinde yer alan eğlence mekanlarının hepsini gezmeniz çok uzun zamanınızı alacaktır. Denize girmek için çevre ve yakın yerlerde o kadar çok doğal koy vardır ki tek tek gezmeniz tatil süresind eyetmeyeceği için burada yaşamayı isteyeceksiniz.

Bunların dışında yürüş yapabileceğiniz Likya yoluve kısa ,uzun mesafeli patikalar doğra yürüyüşü düşkünleri fazlasıyla tatmin edecektir. Ayrıca adranelin sproları içinde yer alan başlıca yamaç paraşütü ,dalış ve rafting ve daha bir çok spor dalı bölge ve çevresinde yapılmaktadır. Konum olarka bu sporlkarın yapılmasına çok uygun olmasından dolayı sadece bu sebeplerle bölgeye gelen trusit sayısı küçümsenemiyecek sayıdadır.

Fethiyede açılan ve gelişmeye devam eden 2 adet özle hastane ve tam teşkilatlı devlet hastanesi ile sağlık sektöründe iyi bir konumdadır. Bölgede son zamanlarda açılan bir çok banka ile Fethiye bölgesi neredeyse tüm bankalara ev sahipliği yapmaktadır.

Yaz günleri ortalama hava sıcaklığı 30° C. ile 40° C. arası yer almaktadır. Kış aylarında ise bu sıcaklıklarr 12° C ile 18° C dolayında seyretmektedir. Kış aylarındaki 17° C nin altına düşmeyen deniz sıcaklığı ise yaz kış denize girmeyi zevkli hale getiriyor. Ölüdeniz gibi dünyada eşi bulunmayan bir kumsalı bulunan Fethiye, Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden biridir. Af Kule gibi dalış bakımından çok uygun yerlere sahiptir.

Turizme açılmış birçok mağara mevcuttur. Doğal yapısı ile yamaç paraşütü gibi alternatif sporlar yapılmaktadır. Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu gibi doğası bozulmamış çok özel bölgeler vardır. Günlük turlar ile 12 Adalar diye adlandırılan adalar ziyaret edilebilir. Ölüdeniz kumsalı 2006 yılında %82 oyla dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir. Ölüdeniz dışında Fethiye civarındaki birbirinden güzel kumsalları: Belcekız (Belceğiz), Çalış Kumsalı, İztuzu Kumsalı (Dalyan).

Bu kadar alternatifin yanında antik çağlardan kalmış kent kalıntıları ile kültür turizmine de açıktır. Fethiye çevresindeki antik kentlerin bazıları şöyledir: Telmessos, Kaunos, Kadyanda, Tlos, Pınara, Letoon, Sidyma ve Ksantos. Bunların dışında zengin eserleriyle Fethiye Müzesi de turizme hizmet etmektedir.