Çalış

Fethiye şehir merkezine 5 km uzaklıkta olan Çalış Plajı, Fethiye merkezinde denize girilen ve üzerinde birçok turistik tesisi barındıran şirin bir sahildir. Gündüz denize girmenin, akşamüzeri de adaların üzerinden batan güneşin muhteşem görüntüsünü seyretmenin zevkini tatmak isteyenler için bulunmaz bir yerdir.

Gün batımı eşliğinde yemek yiyerek, romantik bir ortamda yorgunluğunu atmak isteyenlerin sık sık ziyaret ettiği Çalış, uçsuz bucaksız görünümlü kumsalı ve kumsal boyunca sıralanmış çok sayıda alışveriş ve konaklama tesisleri ile ziyaretçileri kendine hayran bırakacak güzellikte olan bir plajdır. İyi rüzgâr aldığı için sörf yapmaya da elverişli olan Çalış Plajı sık sık sörf yapanların renkli görüntüleri ile süslenir. Şat burnunda minibüs son durak arasındaki alana Çalış denmektedir. Kargı Çayı'na kadar olan bölüme ise Koca Çalış denilmektedir.

Çalış adının Ahmet Gazi'nin Çalış sahiline yakın bir yerde yaptığı savaş sırasında, düşman saldırısı karşısında direnen yaşlı bir alperene "Dayan baba, biraz daha çalış, düşmanı yenmemize az kaldı" şeklindeki sözünden kaynakladığı rivayet edilir. Bölgenin upuzun sahilinde birçok otel, pansiyon ve apart otel bulunmaktadır. Türkiye'de Caretta Caretta denilen deniz kaplumbağalarının yumurta bırakarak ürediği 17 plaj vardır. Çalış Plajı bu 17 plajdan biridir.

Gündüz denize dalarak kendini gizleyen Caretta Caretta`lar her yıl nisan ayının ortalarına doğru başlayıp, Kasım ayına kadar olan dönemde geceleri kumsala çıkarlar. Nisan ayının ortalarından itibaren iki ay boyunca kumsala yumurta bırakan Caretta Carettalar açısından bu iki aylık dönem, üremeleri için en uygun dönemdir.